Półwysep Peloponezu to najdalej na południe wysunięty fragment Półwyspu Bałkańskiego. Peloponez położony jest między Morzem Jońskim a Morzem Egejskim. Żaden inny rejon Grecji nie jest tak zróżnicowany krajobrazowo jak Peloponez. Ten największy półwysep Grecji mierzy w swym najszerszym miejscu około 160 km, na długość rozciąga się natomiast do 190 km.
Peloponez połączony jest z resztą kraju jedynie wąskim Przesmykiem Korynckim. Przecina go otwarty w 1863 r. Kanał Koryncki. Jego 60-metrowe ściany można podziwiać z widokowego mostu. Kanał ma 6343 m długości, 79 m głębokości i 24 m szerokości.
Półwysep kryje większość najwspanialszych zabytków archeologicznych Grecji To tu znajduje się Olimpia, Mykeny, Messene, Mistra, Epidauros i starożytny Korynt. Wizyta w tych miejscach to jakby kwintesencja kultury i historii Greków. Lwia Brama i Skarbiec Arteusza w Mykenach – to budowle należące do największych osobliwości archeologicznych na świecie. To dzięki wizycie w Skarbcu, mylnie nazywanym Grobem Agamemnona, Juliusz Słowacki napisał swój słynny wiersz. Nie mniejszym ewenementem jest pochodzący z II w p.n.e. teatr w Epidauros. Henry Miller napisał, że bije w nim „wielkie serce świata”. Teatr ma niesamowitą akustykę.
Z najwyższego rzędu słychać brzęk upuszczonej na scenę monety. Olimpia to z kolei słynne miejsce starożytnych igrzysk. To tu mieszkańcy greckich państw – miast zrzucali zbroje i co cztery lata ścigali się, by oddać cześć Zeusowi. Ze średniowiecza pochodzą natomiast bizantyjskie ruiny Mistra. Niegdyś było to wspaniałe miasto rozwijające się pod rządami namiestników noszących tytuły Despotów. W kościele Metropolis, był koronowany ostatni cesarz Bizancjum, zaledwie cztery lata przed jego ostatecznym upadkiem.